Társasházi szellőztetés
Panelépületek felújítása során 90 % -kal csökkenthetõ a szellõzõ rendszer energiafelhasználása!
A felfelé kúszó energiaárak következtében egyre sürgetőbb korszerű, energiatakarékos technológiák alkalmazása, melyekkel jelentős megtakarítások érhetőek el.
A panelfelújítás alkalmával a régi szellőzőrendszer korszerűbbé tételével behozhatóak a hátrányok, úgy, hogy egyúttal a befektetett költségek rövid idejű megtérülésével lehet számolni.
Az iparosított technológiával készült lakásszám Magyarországon 800.000 körül van, melyekből kb. 500 ezer a panellakás, így hazánkban hozzávetőlegesen minden 5. ember iparosított technológiával készült lakásban lakik.
Amikor ezek az épületek készültek, az akkori energiaárak miatt még nem fektettek nagy hangsúlyt a lakások energiatakarékos üzemeltetésére, beleértve az akkor kiépített szellőzési rendszer technológiáját, ezen keresztül a működtetési költségeit is.
Manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a megújuló energiaforrások alkalmazása, amelynek kiépítésére jelentős pályázati támogatás is nyerhető, ezzel tovább csökkenthetőek a korszerűsítés költségei.
Energiatakarékos ventilátor a szellőztetésben
Amíg a régi, az épületekkel egyidős tetőventilátorok magas energiafogyasztása (370Wh/db) jelentősen megnöveli az épület üzemeltetési költségét, a modern Aereco - VBP szellőztető ventilátorok (16Wh/db) működéséhez elegendő 12 V egyenfeszültség. A VBP műszaki jellemzőiből adóan kisebb átalakításokkal, egyszerűen építhető ki a szabályozott, alacsony üzemletetési költségű szellőzési rendszer, legyen szó 4 vagy akár 10 emeletes épültről.
Mérési és számítási adatok bizonyítják, hogy a korábbi üzemelési költségek mintegy 80%-kal csökkenthetők.
A rendszer energiaellátása napelemekkel is megoldható, ezáltal a korábbi energiaszükséglet már 90-93%-a megtakarítható.
A rendszer üzemeltetésére három alternatíva kínálkozik:
1. A ventilátor folyamatos üzeme esetén a működést a kisfeszültségű tápegységen keresztüli energiaellátás valósítja meg.
2. Szakaszos, napi kb. 12 órás, időkapcsolóval vezérelt működés napelemekkel biztosítható, de ez esetben a működési órák száma akkumulátor rendszerbe történő illesztésével kitolható.
3. Folyamatos üzemeltetés a napelem és a tápegység kombinációjával
A VBP egyszerre hatékony és energiatakarékos, egyenletessé teszi a szellőzést az épületszinteken, a helyiségekben folyamatos légcserét biztosít a nyári hónapokban és az átmeneti időszakokban is és természetesen megakadályozza a visszaáramlást.
Az alacsony működési nyomás miatt utólagos beépítés esetén a meglévő kürtők felhasználhatók.
A ventilátor lapátok egyedi kialakítása lehetővé teszi, hogy kikapcsolt állapotában ne jelentsen ellenállást: a járókerék lapátozása párhuzamos a hossztengellyel, vagyis az áramlással, bekapcsolt állapotban a nyomáskülönbséget a paláston elhelyezkedő álló lapátsor hozza létre. Ezért a hagyományos gravitációs kürtőszellőzés működőképes az esetleg kikapcsolt VBP huzatfokozó mellett is.
Alkalmazási lehetőségek
A VBP ventilátorok nem csak a régi ventilátorok helyettesítésére alkalmas, hanem hagyományos gravitációs kürtőkre is, ahol a kiegyenlített szellőzésre még inkább szükség van. Új építésű társasházak esetén már tervezési időszakban érdemes gondolkodni egy korszerű, akár napenergiával működtethető szellőzési megoldáson.
A fosszilis energiahordozók magas ára miatt nemcsak a lakóépületek, hanem középületek, szállodák üzemelési költségei is csökkenthetőek a modern szellőzőrendszer kiépítésével.
VBP huzatfokozó ventilátor
Energiatakarékos szellőzés régi és új épületekben
Napjainkban az új építések és felújítások alkalmával a korszerű szigeteléssel és a légtömör külső nyílászárókkal az épületek zárt rendszerré válnak. A helyiségekben tartózkodók napi tevékenysége, valamint természetes életvitele, a belső légterekben a páratartalom növekedését idézi elő, amely a falfelületeken és a nyílászárók felületein csapódik le. A nyílászáróba szerelhető vagy falátvezetéses, páraszabályozott légbevezető elemek gondoskodnak a friss levegő utánpótlásáról. Érzékelik a helyiségeken belüli páratartalom mindenkori mértékét és a pillanatnyi szellőztetési szükségleteknek megfelelően, külső beavatkozás nélkül szabályozzák azt. A párás, szennyezett levegő, lakáson belüli hatékony eltávolításáról a higroszabályozású légelvezető elemek gondoskodnak.
A VBP kisnyomású szellőző ventilátor az épületek tetején
kap helyet, biztosítva az egész szellőzőrendszer szabályozott
szívóteljesítményét.
Optimalizálja a kürtőszellőzést
A VBP huzatfokozó ventilátor egész évben, minden évszakban fenntartja
a kielégítő légáramlást az épületek kürtőiben és az általuk szellőztetett
helyiségekben. Egyszerre hatékony és energiatakarékos, a
gyűjtőkürtőkben megakadályozza a nyári hónapokban és az átmeneti
időszakokban is a visszaáramlásokat.
Energiafogyasztása minimális, zajszintje rendkivül alacsony, motorja
igen hatékony, ezért kiváló választás, a régi iparosított technológiával
készült épületek és az új építkezések esetén az optimális elszívórendszer
kialakításához.
Különleges szabadalom a gravitációs szellőzésben
A VBP huzatfokozó egyedi kialakítású: a járókerék lapátozása párhuzamos
a hossztengellyel, vagyis az áramlás során a nyomáskülönbséget
bekapcsolt állapotban a paláston elhelyezkedő álló
lapátsor hozza létre. Kikapcsolt állapotban a kialakított elszívórendszer
hagyományos gravitációs kürtőszellőzésként működik.
Beépítés, csatlakoztatás:
A VBP ventilátorok egyszerűen felszerelhetőek a régi elavult ventilátorok helyére. A régi kürtő(k)höz történő megfelelő csatlakoztatást minden esetben egyedileg kell megoldani. Megvalósítható egy, az adottságokhoz alkalmazkodó csatlakozódobozra történő ráültetéssel, vagy a kürtő(k)re közvetlen kapcsolattal.
Beépíthető 1, akár 10 szintes épület szellőzési rendszerébe, ekkor a teljesítményét az adott kürtő méreteihez, a kivánt léghozam érték eléréséhez kell igazítani. A magas épületeknél előfordulhat, hogy az adott szívóteljesítmény eléréshez, több VBP beépítése szükséges.
Az új építésű épületeknél, könnyen alakítható ki úgy az elszívó hálózat, hogy az, a VBP ventilátorokhoz tökéletesen illeszkedjen.
Elektromos bekötés:
• Figyelem a ventilátor működéséhez 8-12 V DC (egyenfeszültségre) van szükség!
Ezért a hálózati áramot egy egyenírányító tápegységen keresztül kell a ventilátorhoz vezetni.
A ventilátort szigorúan tilos 230 V váltóáramra kötni, mert ez azonnal tönkreteszi.
Ebben az esetben a garancia is érvényét veszti!
Energiatakarékosság és komfortos otthon
Abban mindenki egyetért, hogy amikor komfortról van szó, akár otthon, akár egy irodában, a levegőminőség meghatározó tényező.
Közismert az is, hogy a korszerű építési technológiák az energiamegtakarítást helyezik mindenek elé. Az Aereco már több mint húsz
éve elégíti ki ezt a két igényt egyszerre innovatív, a légmennyiséget szabályozó szellőzőelemek fejlesztésével és gyártásával.
Az Aereco szellőzési rendszer, nem csak új épületek esetében, hanem régi épületek felújításánál is segítséget nyújt a helyiségek energiatakarékos
szellőzésének kialakításában.
A komplett higroszabályozású szellőzési rendszer elemeivel, elkerülhetőek a páralecsapódási, penészesedési problémák!
A VBP tetőventilátor válasz az energiaárak emelkedésére
Amíg a régi, az épületekkel egyidős tetőventilátorok magas energiafogyasztása (250-370Wh/db) jelentősen megnöveli az épület
üzemeltetési költségét, a modern Aereco - VBP szellőztető ventilátorok (15Wh/db) működéséhez elegendő 12 V egyenfeszültség.
A VBP műszaki jellemzőiből adóan kisebb átalakításokkal, egyszerűen építhető ki a szabályozott, alacsony zajszintű, alacsony üzemletetési
költségű szellőzési rendszer, legyen szó 4 vagy akár 10 emeletes épületről.
Régi szellőzési rendszer, elavult ventilátorokkal
Tájékoztató adatok:
• Légmennyiség: 1200 m3/h
• Energiafogy.: 370 Wh
• Szükséges tápf.: 230 V AC
• Gyárt. év: 1975-90
• Szakaszos működés
Társasház villamos energia
fogyasztása, a régi rendszer
esetén 1 db ventilátorra:
370Wh = 0,37 kWh × 8 óra
2,96 kWnap energiafogyasztás
Új, korszerű szellőztetés, VBP ventilátorral
Tájékoztató adatok:
• Légmennyiség: 400 m3/h
• Energiafogy.: 15 Wh
• Szükséges tápf.: 8-12 V DC
• Maximális áramerősség: 1 A
• Folyamatos működés
Társasház villamos energia fogyasztása,
VBP ventilátor esetén,
1 db ventilátorra:
15 Wh = 0,015 kWh × 24 óra
0,36 kWnap energiafogyasztás
~80-85 % energiamegtakarítás!!!
HA ez sem elég, akkor...
Ventilátorok NAPELEMRŐL történő üzemeltetése - Üzemeltetési költség = 0 Ft.
Napsütéses időben, a napelem(ek) által előállított egyenáram a töltésvezérlőn keresztül biztosítja a VBP huzatfokozók működéséhez szükséges energiát.
1. üzemmód: közvetlen napelemről történő müködtetés esetén, az
üzemórák száma várhatóan a következők szerint alakul:
2. üzemmód: A Napelemről történő működéses órák
száma kitolható a rendszerbe illesztett akkumulátorokkal. Ebben az esetben kb. 12 óra/napot tud üzemelni a szellőző rendszer. Így az épületek gépi
szellőztetése a reggeli és esti órákban megoldott. A többi időszakban a gravitációs szellőzés valósítja meg a szellőztetést.
3. üzemmód: Borús időben és éjszaka a rendszer automatikusan átkapcsol egy tápegységre, ami a huzatfokozókat addig működteti, ameddig újra nem
lesznek megfelelőek a fényviszonyok a napelemről történő működéshez.
Példa: Nézzük meg egy régi elavult szellőzési rendszer valamint egy új
VBP-s rendszer (napelemes) üzemeltetési költségeit, folyamatos üzem
mellett: (Feltételezve: 40 db központi ventilátor; 40 Ft/kW energiaköltséggel számolva).
Forrás: Aereco Légtechnikai Kft