Lakás szellőztetés

Gondot okoz lakásában a páralecsapódás, penészesedés? Mi tudjuk a megoldást!

 

Folyik az ablakon a víz, penész jelent meg a sarkokban, rossz, dohos a lakás levegője, és nem segítenek az un. páragyűjtő készülékek, "csodafestékek"?

Segítünk, hogy penészmentes legyen otthona!

A megoldás kulcsa a probléma okának megszüntetése, vagyis páratartalom optimális szinten tartása, azért hogy ne alakuljon ki olyan magas páratartalom a lakásban, hogy az lecsapódhasson a leghidegebb felületeken (ablak, falsarok,..). Mert ahol van nedvesség, ott előbb-utóbb a páralecsapódás és a penész is megjelenik.

 

Energiamegtakarítás céljából a korszerű szigetelési eljárásokkal és a légmentesen záródó ablakokkal megszüntetjük a természetes légcserét, így a lakásunkban, családi házunkban az emberi tevékenység által termelődő nedvesség (légzés, fürdés, főzés,..), - nem is beszélve a különféle szennyezőanyagokról - egyre jobban terhelik belső környezetünket, párafeldúsulást, penészesedést eredményeznek.

 

Épületeink szellőzésének átgondolásával, megfelelően kiválasztott szellőzőelemek beépítésével gondoskodhatunk otthonunk energiatakarékos, páraszabályozott szellőztetéséről.

 

Kérjük, tekintse meg honlapunkat. Amennyiben felkeltettük érdeklődését, ingyenes tanácsadásért, ajánlatkészítésért keresse kollégánkat.

 

Aereco - a penészmentes otthonok szakértője

Miért szükséges a szellőztetés ?

A szennyezőanyagok eltávolítása a lakótérből

 

A belső légszennyezés több forrásból eredhet, például függ az életviteltől, az emberi szervezet működésétől, vagy felszabadulhat az alkalmazott építési anyagokból is. Ezek koncentrációja és kémiai összetétele nagyban befolyásolja a helyiségben tartózkodók komfortérzetét, egészségét, valamint az épületszerkezeti elemeket is.

A legkisebb energiaveszteséggel kell eltávolítani a lakótérben felszabaduló szennyezőanyagokat: ez a fő célja egy jól szabályozott szellőzésnek

 

Egy új igény a lakások szellőztetésében
 

Az új légtömör épületek szellőztetésének korszerű megoldása

 

Manapság egy új problémával kell megküzdeni a lakások szellőztetésénél.

Az új épületeket és a lakóházak felújítását igen magas hő- és hangszigetelési követelmények szerint kell tervezni és kivitelezni, tehát az említett építményeket megerősített hővédelem és az igen jó tömítettségű nyílászárók jellemzik, míg a régi házak rosszul szigeteltek és a rések miatt általában akaratunktól függetlenül "túlszellőztetettek".

 

Ahogy a fő hőtechnikai problémákat megoldottuk, új gondok jelentkeztek. Új épületekben és felújítások után is, ahol nincs vagy nem megfelelő a szellőzés, mivel a frisslevegő természetes úton nem jut be, szembetűnő problémák keletkeznek: romlik a belső levegő minősége és az életvitellel együttjáró párafeldúsulás miatt páralecsapódások keletkeznek a lakás leghidegebb belső felületein.

 

Fentiek miatt elkerülhetetlen, hogy újra nyílásokat szabadítsunk fel, biztosítsuk a légáramlást a lakásokban, az akadályok legyőzésére újraszervezzük a szellőzés áramkörét.

 

Friss levegőt vezetünk be a legkevésbé szennyezett (lakószobák) helyiségekbe, az elhasznált levegőt pedig a kiszolgáló vizes helyiségekből kell eltávolítanunk.

 

A szükséges lépések a következők:

- Légbevezetőket(1) kell elhelyeznünk a lakószobákba, hogy a lakásba frisslevegőt juttassunk,

- Biztosítanunk kell a levegő szabad áramlását a lakásban bezárt belső ajtók esetén is megfelelő ajtó alatti résekkel, átszellőző rácsokkal,

- Légelvezetőket(2), elszívó rácsokat kell elhelyeznünk a vizes helyiségekben (fürdő, WC, konyha), amelyek légcsatornán keresztül elszívó ventilátorhoz(3), vagy gravitációs szellőzőkürtőhöz csatlakoznak.

 

Ezek biztosítják a szennyezett levegő eltávolítását, de frisslevegő is csak akkor tud beáramlani a lakószobákba, ha levegőt szívunk el a kiszolgáló helyiségekből.

Miért higroszabályozás ?

Páratartalom: a szellőztetés meghatározó tényezője

 

A lakóépületekben keletkező problémák egyik fő oka az életvitellel együttjáró belső páratartalom növekedése, amely gyakran a szellőzés hiányának következménye. A relatív páratartalmi arányszám egy megbízható mércéje a belső légszennyezettségnek és a szellőzési szükségletnek.

 

Éppen ezért ez az, amit az Aereco választott a szellőzés szabályozására, azzal a céllal, hogy létrehozzon egy páratartalomra érzékeny és általa szabályozott szellőzési rendszert.

 

A páratartalom: meghatározó tényező az egészséges épületekben és a használóik egészsége, komfortérzete érdekében

Akár folyékony, akár vízgőz formájában a víz elsődleges problémaforrás az építőiparban. Már kis mennyiségű vízgőz is elegendő ahhoz, hogy közvetlenül, vagy közvetve hatással legyen a használók egészségére, komfortérzetére, illetve az épület szerkezeti elemeire. Légzőszerveink hozzávetőlegesen 40-60% relatív páratartalom mellett működnek megfelelően, az ennél nagyobb páratartalom káros a benn tartózkodókra és az épületre egyaránt

A higroszabályzás technologiája

Szellőztessünk okosan!

 

Ez az Aereco termékek fejlesztésének fő irányelve. A szellőzési rendszer "passzív" elemeinek működését különböző módokon szabályozzuk, hogy alkalmazkodjunk minden helyiségben a szellőzési szükséglethez. A szellőző levegő mennyiségét különböző módokon befolyásolhatjuk: páraszabályozással (melyet az Aereco 1984-ben alkotott meg), manuális működtetéssel, mozgásérzékelő, és mozgásintenzitás-érzékelő által.

A páraérzékelős technológia különleges helyet foglal el a szabályozott szellőzési rendszerek területén. Köztudott, hogy egy lakásban a pillanatnyi páratartalom is jól jelzi a levegő szennyezettségének mértékét. Ezért az Aereco légbevezetők és légelvezetők többsége páraérzékelővel rendelkezik, melyek az adott helyiségben a belső relatív páratartalom szerint szabályozzák a levegő mennyiségét. A szellőzőelemek egész évben optimálisan szellőztetnek, mindig ott ahol és amikor szükséges, illetve mindíg csak megfelelő mértékben. Az érzékelő automatikusan figyelembe veszi a belső hőmérsékletet is, amely döntő pontja a speciális és pontos hőmérsékleti együttható beállításának.

 

Egy precíz és megbízható automatikus érzékelő

A páraszabályozott szellőzőelemek érzékelője és működtetője azt az ismert fizikai jelenséget használja ki, hogy egyes anyagok megnyúlnak a páratartalom emelkedésekor és összehúzódnak, ha a levegő szárazabbá válik. Ezen az elven működik a V8 és V16 érzékelők 8, illetve 16 rétegű poliamid pántkötege, amely egy vagy több zsalut mozgat, ezzel befolyásolva a szellőzőlevegő mennyiségét a mindenkori belső relatív páratartalom függvényében. Minél nagyobb a helyiség levegőjének páratartalma, annál jobban kinyitnak a zsaluk. A légbevezetők V8 érzékelője csak a belső levegő páratartalmát érzékeli, a beáramló friss levegőtől elszigetelt, tehát annak nedvességtartalma, vagy hőmérséklete a működését nem befolyásolja

A légbevezető hőmérsékleti magatartása

A hőmérsékleti szabályozás érdekében, hogy az érzékelő bármelyik évszakban működjön

 

A páraszabályozott légbevezető zsalujának helyzetét az érzékelő poliamid pántköteg szintjén mért relatív páratartalom értéke határozza meg. Ez az érték ugyanakkor különbözhet a szoba közepén mért értéktől, hiszen ugyanakkora abszolút páratartalom mellett is a relatív páratartalom különbözhet, a különböző hőmérsékleti értéktől függően. Ezek után érthető, hogy a légbevezető érzékelőjének szintjén mért hőmérséklet meghatározó hatással van a mért relatív páratartalomra. Tehát alapvető fontosságú ennek a hőmérsékletnek a szabályozása, annak érdekében, hogy az éghajlati és időjárási viszonyoktól (azaz a belső és külső hőmérséklettől, illetve a belső és külső páratartalomtól) függetlenül kontrollálni lehessen a mozgó zsalut, valamint hogy ezt a szabályozást közvetlenül alkalmazni lehessen a belső páratartalom szerinti szabályozásra.

 

A "jó" hőmérsékleti koefficiens fontossága

 

A hőmérsékleti koefficienst (CT) a következő képlet határozza meg:

Térzékelő = CT x (Tbelső - Tkülső), ahol T = hőmérséklet (°C)

 

Jó néhány évi kutatómunka lehetővé tette a hőmérsékleti koefficiens (CT) ideális értékének meghatározását és kontrollálását. Egy 0,25-ös értékű CT-vel az Aereco páraszabályozott légbevezetője, az év bármely szakában kész a belső nedvesség legkisebb kibocsátása esetén is reagálni. Télen, amikor a relatív páratartalom viszonylag alacsony, a légbevezető zárt állapotban van, készen arra, hogy bármilyen pára vagy nedvesség kibocsátás esetén azonnal kinyíljon. Egy magasabb hőmérsékleti koefficiens esetén (CT=0,3 körül), ahogyan a piacon található legtöbb páraérzékeny légbevezetők többsége, az érzékelő hőmérséklete télen túlságosan alacsony; ezáltal az érzékelő egy túlságosan magas relatív páratartalmat érzékel, aminek következtében a légbevezető alapállapotban nyitva lesz, még akkor is, ha a levegő nedvességtartalma a szobában alacsony. A modulált kapacitás ekkor nagyon alacsony, és magas a hőmérsékleti veszteség. Az érzékelő túlságosan alacsony hőmérséklete egészen addig mehet, hogy a hiszterézis (azaz a nyílás / páratartalom görbéjén lévő különbségek) fontos növekedését okozza, amely ezáltal nem teszi lehetővé a záró zsalu pozíciójának az ismert relatív páratartalomnak megfelelő meghatározását.

 

Forrás: Aereco Légtechnikai Kft

Tartalom

- Lakás szellőztetés.

- Miért szükséges a szellőztetés?

- Egy új igény a lakások szellőztetésében.

- Miért higroszabályozás ?

- A higroszabályzás technologiája.

- A légbevezető hőmérsékleti magatartása.

 

Érdeklődjön az alábbi elérhetőségeken:

 

          MestAir Kft

Mobil:+36-30/726-86-85

E-mail:mestair@mestair.hu

Területi képviselet

Somogy Megye

Made with Namu6